BATMAN
BATMAN

BATMAN

 

‘Eski’ toprakların ‘yeni’ kenti: Batman

 

Yüzölçümü:  4694 Km2

Nüfus: 566.633

İlçe Sayısı: 5

İlçeleri: Batman,  Kozluk, Sason, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf

Denizden Yüksekliği: 550 Metre

Başlıca Geçim Kaynakları: Tarım, Enerji, Petrol, Turizm

El Sanatları: Kilim ve Halı Dokumacılığı, Yün Çorap, Kumaş Dokumacılığı

 

 

Batman’ın hikâyesi çok eskilere gitmez. 1930’lu yıllarda İluh adında küçük bir köy olan Batman; 1940 yılında, Türkiye’de ilk kez petrolün Batman’da bulunmasıyla hızla gelişmeye başlamış ve 1990 yılında il olmuş. Bir başka deyişle Batman, petrol ile yeniden doğmuş. 450’den fazla petrol kuyusunun bulunduğu Raman’da yol kenarında, ovalarda, dağlarda her yerde demir atları görmek mümkündür.

Batman kent merkezi yeni bir yerleşim olmasına karşın, yakın çevresinde tarih öncesi devirlerden beri yerleşim olduğu bilinmektedir.  Batman’ın ilk kurulduğu yer olan İluh Köyü de aslında bir höyüktür. İluh, Hallan Çemi ve Garzan boyunca Kuriki Höyük,  Sumaki Höyük, Gre Amer ve daha nice höyükte ve de Hasankeyf Höyük’ünde bölgenin 10 bin yıllık öyküsünün izlerini bulmak mümkündür.

Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve Batman denilince akla gelen antik kent Hasankeyf, bini aşkın mağaraları ve tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. İçkale, Zeynel Bey Türbesi, Sason Kanyonu, Mor Kiryakus Manastırı ve Batman Müzesi keşfedilmeyi bekleyen eşsiz tarihi ve kültürel değerlerdir.

Leziz yemekleri, başta Hasankeyf olmak üzere ev sahipliği yaptığı tarihi değerleri, misafirperver halkı, yanı başında binlerce yıllık bir tarihi barındıran yeni modern şehir merkezi ile Batman konuklarını bekliyor.

 

 

BATMAN GEZİLECEK YERLER

Batman'dayız… Mervaniler’in, Artuklular’ın, Eyyubiler’in, Akkoyunlular’ın vatanında. Dicle Nehri’nin bereketli kıldığı, manastırları, kanyonları ve kaleleriyle bilinen, her köşesinde tarihi, kültürel ve doğal güzellikler barındıran Batmanda…

Batman denilince akla Hasankeyf gelir. Taşlara işlenmiş eski bir kent olan Hasankeyf, Mezopotamya’nın tüm güzelliğini yıpranmış gövdesine işlemiş gibidir.

Hasankeyf geçmişin mührüdür, Mezopotamya’nın bağrına vurulmuş…

ve “Zamanın durduğu yer” sözü bir yere yakışıyorsa, bir yere aitse,

O yer kesinlikle Hasankeyf’tir…

İçkaleZeynel Bey TürbesiSason KanyonuMor Kiryakus ManastırıBatman Müzesi, yeryüzünde Arapça’nın yayıldığı en kuzey nokta olma özelliğine sahip Sason da Batman’da görülecek yerler arasında.

Ama siz illa ki Hasankeyf’te, bir bardak sıcak çay eşliğinde Mezopotamya’nın muhteşem güzelliğini seyre dalın. ‘Zamanın durduğunu’ hissedeceksiniz…

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014